Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie najmniej inwazyjnych metod umożliwiających pozbycie się szkodliwych dla zdrowia substancji. Jako że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, wyrosło wokół niego wiele mitów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Kiedy ozonowanie jest szczególnie zalecane?
Zbiór faktów i mitów o ozonowaniu
Ozon to niepalny gazy, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jego wzór sumaryczny to O3, natomiast masa molowa wynosi 48,00 g/mol. Nazywany jest także aktywnym tlenem lub trójtlenem.
- Pierwszy mit dotyczy szkodliwości ozonu, bez względu na jego stężenie w powietrzu. Oczywiście jest to nieprawda. Bezpieczne stężenie zawiera się w przedziale od 0,02 ppm – 0,05 ppm. W przypadku gdy przekroczy 0,08 ppm w danym pomieszczeniu, wówczas ozon staje się niebezpieczny.
- Ozonowanie trzeba wielokrotnie powtarzać, aby uzyskać pożądany efekt – jest to kolejny mit, któremu warto się przyjrzeć. Liczba ozonowań jest ściśle uzalezniona nie tylko od wielkości danego pomieszczenia, ale również od stopnia zanieczyszczenia. Niekiedy przed ozonowaniem trzeba wykonać dezynfekcję, czyli eliminację wszystkich drobnoustrojów, a także ich form przetrwalnikowych. W pomieszczeniach, w których bytują insekty, konieczna będzie również dezynsekcja.
- Ozonowanie pomaga rozwiązać problem z grzybami oraz regularnie nawracającą pleśnią – to prawda. Przy odpowiednim stężeniu ozonu w powietrzu zachodzi specyficzna reakcja, dzięki której ozon eliminuje wszystkie grzyby i pleśń znajdującą się m.in. na suficie, ścianie i podłodze.
- Opisywana czynność jest zalecana w przypadku pomieszczeń, w których przebywają alergicy i osoby przewlekle chore – to prawda. Ozon usuwa z powietrza wirusy, bakterie, zarodniki i drobnoustroje, dzięki czemu zdecydowanie poprawia komfort domowników. Ozonowanie jest szczególnie zalecane w przypadku osób cierpiących na choroby, które obniżają aktywność układu odpornościowego organizmu.
Profesjonalne firmy w trakcie ozonowania używają specjalistycznego sprzętu, m.in. generatorów. Dzięki nim, cały proces przebiega efektywnie i przede wszystkim bezpiecznie.
Dodatkowe informacje o ozonowaniu
W różnych źródłach można znaleźć informacje, że w pomieszczeniu, w którym przeprowadzono ozonowanie nie można przebywać przez kilka następnych dni. Jest to oczywiście mit. Należy jednak zaznaczyć, że do kilku tygodni może utrzymywać się charakterystyczny zapach, który będzie systematycznie słabł.
- Ozonowanie usuwa nieprzyjemny zapach palonego tytoniu – to prawda. Nawet w przypadku mieszkań, w których palono papierosy przez długi okres, ozonowanie skutecznie usunie nieprzyjemny zapach. Oczywiście warto dodatkowo wyprać i wyczyścić firany, dywany, wykładziny, meble tapicerowane i inne elementy mieszkania, w które mógł wsiąknąć zapach palonego tytoniu.
- W pomieszczeniu, w którym przeprowadza się ozonowanie, nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta i rośliny – to prawda. Oczywiście wynika to ze zbyt wysokiego stężenia ozonu. Ponadto warto wynieść urządzenia elektroniczne oraz inne wartościowe przedmioty.
Czy ozonowanie można przeprowadzić na własną rękę? Ze względu na potencjalne zagrożenia, pod żadnym pozorem nie można samodzielnie przeprowadzać tej czynności. Pracownicy specjalistycznych firm posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, dzięki którym cały proces przebiega bezproblemowo i najszybciej jak to tylko możliwe. Rezultaty są widoczne oraz odczuwalne już pierwszego dnia po przeprowadzeniu ozonowania.