Utrzymująca się wilgoć technologiczna, zalanie, powódź, a także awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej – każda z tych sytuacji powoduje zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu, który jest zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem. Z jednej strony może skutkować obniżeniem wytrzymałości konstrukcji budynku, z drugiej zaś negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie domowników. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wynajem osuszaczy. Skorzystanie z usług profesjonalnych firm to sposób na stosunkowo szybkie przywrócenie wnętrza do pożądanego stanu. Co warto wiedzieć na temat tego typu urządzeń?
Jak dopasować osuszacz?
Na początek trzeba zaznaczyć, iż każdy przypadek powodujący wzrost poziomu wilgoci w mieszkaniu lub domu to odrębna historia i problem, do którego trzeba podejść w inny sposób. Konieczne jest zatem dopasowanie metody osuszania do panujących warunków. Inne kroki trzeba bowiem podjąć jeśli do zalania doszło w trakcie zimowych miesięcy i na dworze panuje duży mróz, a inne w momencie gdy przyczyną zalania jest silna ulewa w sezonie letnim.
Jednym z najważniejszych parametrów jest wydajność urządzenia. To właśnie od niej zależy skuteczność osuszania oraz długość całego proces. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami, wystarczająca wydajność to zwykle około 5 l/24 h. Gdy jednak pomieszczenie jest duże lub stopień zawilgocenia jest naprawdę spory, zaleca się wydajność na poziomie przynajmniej 20 l/24 h. O pomoc w doborze odpowiedniego egzemplarza warto poprosić firmę oferującą wynajem osuszaczy.
Z jakimi rodzajami urządzeń można się spotkać?
Jedną z bardziej popularnych opcji jest kondensacyjny osuszacz powietrza. Tego typu modele są wyposażone w sprężarkę, czyli kompresor. Oprócz tego posiadają wymienniki ciepła i wentylator. Działanie takich osuszaczy opiera się na wykorzystaniu efektu rosy. Metoda kondensacyjna polega na skropleniu znajdującej się w powietrzu wilgoci. Z urządzenia wydobywa się suche powietrze, które zostaje nasycone wilgocią. W pomieszczeniu panuje stała cyrkulacja powietrza, co pozwala na stałe obniżanie wilgotności bezwzględnej. Jednocześnie zmniejsza się stopień zawilgocenia materiałów. W jakich warunkach można zdecydować się na wynajem osuszaczy tego typu? Stanowią one bardzo dobre rozwiązanie w pomieszczeniach gdzie poziom wilgoci jest wysoki. Dobrze spisują się też przy wysokiej temperaturze.
Kolejną opcją jest adsorpcyjny osuszacz powietrza. Jego serce stanowi rotor z adsorbentem. W tym przypadku powietrze przepływa przez rotor i osadza się na nim. Tego typu sprzęty wyróżniają się stałą wydajnością. Mogą z powodzeniem pracować w szerokim przedziale wilgotności i temperatury, dlatego też są bardzo uniwersalne. Sam sprzęt jest lżejszy i łatwiejszy do przenoszenia, w porównaniu do modeli pracujących w oparciu o metodę kondensacyjną.
Wynajem osuszaczy – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Jeśli korzystamy z usług wypożyczalni, sprawdźmy wcześniej jaka jest pojemność zbiornika na wodę. Jego wielkość wpływa bowiem na to jak często trzeba będzie go opróżniać. Domowe osuszacza zazwyczaj dysponują niewielkimi zbiornikami. W przypadku sprzętów, których wydajność plasuje się na poziomie co najmniej 20 l/24 h, można liczyć na zbiornik o pojemności minimum 5 l. Dużym ułatwieniem jest wybór modelu, który został wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania w momencie gdy zbiornik będzie pełny. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo i zminimalizowanie ryzyka awarii.