Zła cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach, w krótkim czasie prowadzi do pojawienia się nadmiernej wilgoci. To z kolei sprawia, iż na ścianach zaczynają być widoczne wykwity, czyli pleśń. Jej rozwój następuje dość szybko, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest pokryta farbą lub tapetą, wnętrze jest rzadko wietrzone i utrzymuje się w nim raczej wysoka temperatura. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest odgrzybianie ścian, które powinno być przeprowadzone przez profesjonalną firmę, dysponującą odpowiednimi narzędziami i stosującą skuteczne metody. W jaki sposób wykryć obecność pleśni zanim zbyt mocno się rozwinie?
Niepokojące objawy, czyli jak rozpoznać, że mamy kłopot z zagrzybieniem ścian?
Problem nadmiernej wilgoci najczęściej dotyczy starego budownictwa, jednak w sytuacji gdy mamy do czynienia z usterką w postaci nieszczelnego dachu lub pękniętej rynny, może pojawić się również w nowszych domach. Przyczyną może być także nieprawidłowo funkcjonujący system ogrzewania lub jego złe rozplanowanie. Jakie symptomy powinny zasugerować nam, że poziom wilgoci jest zbyt duży?
- Na początek należy przyjrzeć się oknom. Jeśli zauważymy, iż są one często zaparowane, nawet jeśli nie gotujemy lub nie bierzemy kąpieli, jest to znak, że pojawia się problem z wilgocią.
- Kolejnym wyraźnym sygnałem jest pogarszający się stan ścian. W takiej sytuacji można zauważyć, iż tapeta zaczyna stopniowo się marszczyć lub odpadać. Jeśli powierzchnia jest pokryta farbą, zauważymy charakterystyczne wybrzuszenia.
- Ostatnim etapem przed pojawieniem się pleśni są tzw. wysolenia. Mają one postać ciemnych plam, które bardzo często bywają mylone z grzybem. Widać je najczęściej na suficie, bezpośrednio na farbie. Mogą też być widoczne na innych elementach, które mają bezpośredni kontakt ze ścianą, np. na panelach. Jeśli zauważymy tego typu zjawisko oznacza to, iż poziom wilgotności jest już naprawdę duży i konieczne jest odgrzybianie ścian.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Część osób może bagatelizować wyżej wymienione sygnały, z uwagi na brak czasu lub niechęć związaną z podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności. Należy jednak pamiętać o tym, iż obecność pleśni wpływa negatywnie nie tylko na wygląd pomieszczenia i jego konstrukcję, ale również na nasze zdrowie. Osoby, które przebywają w domu lub mieszkaniu gdzie znajduje się grzyb, z czasem zaobserwują u siebie niepokojące objawy. Są one wyraźnym sygnałem, iż poziom wilgotności jest zbyt duży i w powietrzu unosi się cała masa szkodliwych drobnoustrojów. Jakie symptomy powinny nas zaalarmować?
- Domownicy zauważą znaczne pogorszenie samopoczucia, objawiające się uczuciem ciągłego niewyspania i permanentnym zmęczeniem. To z kolei wpływa na trudności z koncentracją, co niewątpliwie odczują wszyscy, którzy pracują z domu.
- Obecność pleśni wpływa negatywnie na układ oddechowy człowieka. Charakterystycznym objawem są nagłe napady kaszlu, nad którymi trudno zapanować.
- Oprócz tego, występują zmiany skórne w postaci wysypki. Wiele osób skarży się też na podrażnienie oczu oraz ich zaczerwienienie.
Jeśli wśród domowników obecni są alergicy, szczególnie dotkliwie odczują obecność pleśni. Niestety muszą liczyć się z nasileniem objawów alergii, a nawet zaistnieniem nowych dolegliwości. Bardzo często pojawiają się także bóle głowy, zapalenie zatok, katar, a w skrajnych przypadkach nawet drętwienie kończyn lub niewydolność nerek. Jak widać, odgrzybianie ścian należy przeprowadzić jak najszybciej, aby nie dopuścić do takich problemów zdrowotnych.