Obecność grzybów w domu lub mieszkaniu stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach niesie ze sobą ryzyko poważnych schorzeń układu oddechowego oraz alergii. Problemy tego typu bardzo często objawiają się przewlekłym katarem, astmą oskrzelową, a w łagodniejszych formach częstymi bólami głowy, nudnościami oraz ogólnym złym samopoczuciem. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem problemu będzie odgrzybianie ścian, wykonane przez profesjonalną firmę. Na początek warto jednak zastanowić się nad tym jakie są przyczyny obecności grzybów i pleśni.
Skąd bierze się grzyb na ścianie?
Głównymi przyczynami wykwitów są wysoka wilgotność oraz zła cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Jeśli na dodatek ściany są pokryte tapetą lub farbą, rozwój drobnoustrojów jest jeszcze szybszy. Czasem za nadmierną wilgoć w pokoju może odpowiadać usterka w postaci nieszczelnego dachu lub pękniętej rynny. W takich sytuacjach woda może przedostać się do pomieszczenia. Niestety grzyby rozwijają się bardzo szybko, czemu sprzyja wysoka temperatura oraz obecność substancji organicznych i np. drewna. Jeśli na dodatek pomieszczenie jest rzadko wietrzone, drobnoustroje mają idealne warunki do rozmnażania się. Warto zaznaczyć, że odgrzybianie ścian jest konieczne nie tylko ze względów zdrowotnych i estetycznych, ale również z uwagi na osłabianie właściwości materiałów budowlanych. W pomieszczeniu gdzie istnieje grzyb, wyczuwalny jest także nieprzyjemny zapach.
Na czym polega odgrzybianie ścian?
Warto zaznaczyć, że kluczem do usunięcia problemu z wykwitami jest zlikwidowanie głównej przyczyny zawilgocenia. W przeciwnym razie problem będzie powracał. Jeśli za przeciekanie odpowiada np. nieszczelny dach, uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna lub grzewcza, pierwszym krokiem powinna być naprawa usterki. Konieczna może być także wymiana rynien. W ten sposób wyeliminujemy problem podciągania wilgoci. Jaki jest następny krok?
- Aby odgrzybianie ścian było skuteczne, konieczne jest ich wysuszenie. Tego typu usługę warto zlecić specjalistycznej firmie, ze względu na to, iż fachowcy dysponują profesjonalnym sprzętem, pozwalającym na skuteczne i dokładne wykonanie całego procesu.
- Jeszcze przed rozpoczęciem osuszania, specjaliści analizują cały obiekt, poszukując źródła zawilgocenia. Na tej podstawie dobierają odpowiednią metodę. Jedną z bardziej popularnych jest kondensacja, która polega na emitowaniu suchego powietrza. W tej sposób wilgoć znajdująca się w powietrzu ulega skropleniu. W efekcie, w pomieszczeniu jest stała cyrkulacja powietrza i obniża się poziom wilgotności. Firmy tego typu mogą korzystać także z wentylatorów oraz podczerwieni.
- Gdy ściany są już suche, należy przystąpić do wyczyszczenia powierzchni. Chcąc pozbyć się ciemnych wykwitów wykorzystujemy szczotkę ze sztywnym włosiem i wodę. Po wyschnięciu, należy nałożyć środek grzybobójczy. Takie czyszczenie przyniesie efekt jeśli grzyb pojawił się jedynie na powierzchni i nie jest obecny głębiej.
W niektórych przypadkach odgrzybianie ścian może wiązać się z koniecznością skucia tynku. Niestety w takiej sytuacji należy odsłonić mur w promieniu około metra od miejsca gdzie pojawił się grzyb. Powierzchnię czyścimy szczotką i wodą, a po wysuszeniu aplikujemy preparat grzybobójczy. Następnie zostawiamy go na kilkanaście godzin, tak aby mógł całkowicie wniknąć w strukturę. Dopiero po tym czasie można rozpocząć tynkowanie.