Grzyb w domu lub mieszkaniu jest zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem, które oprócz tego, że negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców i obniża estetykę wnętrza, powoduje również zmniejszenie wytrzymałości ścian. Główną przyczyną rozwoju pleśni jest utrzymująca się przez dłuższy czas wysoka wilgotność, dlatego problem bardzo często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Innym powodem jest nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu lub przedostawanie się wody do środka, czego przyczyną może być np. pęknięta rynna lub nieszczelny dach. Na czym polega odgrzybianie i jak skutecznie poradzić sobie w takiej sytuacji?
Z czym wiąże się obecność grzyba na ścianach?
Problem z pleśnią polega na tym, iż przez długi czas jest ona niewidoczna, dlatego ma bardzo dobre warunki do rozwoju, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest stosunkowo rzadko wietrzone. Jeśli rozwija się za szafą lub tapetą, trudno ją zlokalizować, choć naszą uwagę powinien przykuć nieprzyjemny zapach stęchlizny panujący we wnętrzu, który świadczy o obecności grzyba. Dlaczego jak najszybsze pozbycie się drobnoustrojów jest tak ważne?
- Długie przebywanie w pomieszczeniach, w których znajduje się pleśń negatywnie wpływa na układ oddechowy człowieka. W takim przypadku możemy zmagać się z nagłymi i trudnymi do opanowanie atakami kaszlu.
- Kolejną kwestią jest ryzyko pojawienia się zmian skórnych w postaci wysypki oraz podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Grzyb wpływa też negatywnie na układ nerwowy.
- W przypadku alergików istnieje duże ryzyko nasilenia się objawów lub wystąpienia nowych alergii. W niektórych przypadkach może dojść nawet do drętwienia kończyn lub niewydolności nerek. Wiele osób zmaga się też z utrzymującymi się bólami głowy, katarem i zapaleniem zatok. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, odgrzybianie warto zlecić specjalistom.
Jak skutecznie pozbyć się grzyba?
Absolutną podstawą jest zbadanie co stanowi przyczynę zawilgocenia. Dopiero jej trwałe usunięcie pozwoli cieszyć się skutecznymi efektami na długi czas. W przeciwnym wypadku, problem będzie regularnie powracał. Jak przebiega cały proces?
- Jeśli korzystamy z usług firmy zajmującej się odgrzybianiem, na początek specjaliści przeprowadzą analizę wszystkich pomieszczeń, szukając źródła zawilgocenia. To z kolei pozwoli na wybór odpowiedniej metody.
- Kolejnym krokiem jest wysuszenie powietrza. W tym celu wykorzystuje się np. wentylatory i osuszacze, które obniżają poziom wilgotności. Popularną metodą jest też kondensacja. Polega ona na emitowaniu suchego powietrza, co pozwala na skroplenie wilgoci.
- Gdy ściany są suche, trzeba zająć się czyszczeniem powierzchni. Jeśli jednak pleśń znajduje się nieco głębiej, konieczne jest skucie tynku, pamiętając o pozostawieniu przynajmniej 50 cm zapasu nad miejscem powstania pleśni. Powierzchnię należy wyczyścić szczotką z twardym włosiem i wodą. Gdy całość wyschnie, aplikuje się środek grzybobójczy. Konieczne jest pozostawienie tak wyczyszczonej ściany na kilkanaście godzin, aby preparat mógł wniknąć w jej strukturę.
Gdy wszystkie z wyżej opisanych kroków zostaną wykonane, dopiero wtedy można zacząć tynkowanie. Profesjonalne firmy oferujące odgrzybianie dysponują znacznie silniejszymi środkami w porównaniu do produktów dostępnych w sklepach. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby faktycznie poradzić sobie z problemem raz na zawsze, nie warto próbować domowych sposobów, gdyż wykazują one niską skuteczność.