Komfort w mieszkaniu zależy nie tylko od jego temperatury, ale również od poziomu wilgoci. Wilgotność powietrza powinna się wahać od 40% do 60%. Przekroczenie tego poziomu wiąże się z wieloma konsekwencjami, które mogą mieć wpływ na nasze otoczenie, jak i zdrowie. Niepełne oddechy, uczucie zmęczenia, pleśń i grzyb na ścianach lub podłogach to tylko niektóre z nich. Jak wilgoć wpływa na nasze zdrowie? I jak się go pozbyć raz na zawsze? O tym poniżej.
Wysoka wilgoć – przyczyny
Na podwyższoną wilgotność w mieszkaniu może mieć wpływ wiele czynników. Jedną z bardziej oczywistych jest nieodpowiednia lub niewystarczająca wentylacja. Rzadkie wietrzenie mieszkania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym może spowodować zawilgocenie budynku. Aktualne modele okien mają opcję delikatnego rozszczelnienia, dzięki czemu mogą wentylować mieszkanie, nie wprowadzając za dużo chłodnego powietrza.
Innymi przyczynami mogą być przecieki, np. w wyniku złej konstrukcji budynku. Woda przenika przez ściany, podwyższając poziom wilgoci. Problemy z kanalizacją, jak cieknący kran lub woda uciekająca z pralki także są dość powszechne. Również czynności, które wykonujemy prawie codziennie mogą się przyczynić do wysokiej wilgotności – wieszanie prania, branie prysznica, czy gotowanie bez odpowiedniej wentylacji to tylko niektóre z nich.
Jak wilgoć wpływa na zdrowie
Wysoka wilgotność w mieszkaniu przyczynia się do powstania grzyba i pleśni na ścianach, suficie bądź podłodze. Są nosicielami wielu groźnych bakterii, które później mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Problemy z oddychaniem, zmęczenie, ciągły katar i problemy z zatokami czy bóle głowy to najczęstsze przypadki. Mogą się zdarzyć także infekcje skórne, bóle mięśni i stawów, alergie wziewne i skórne, a w najgorszym wypadku – uszkodzenia organów i układów. Wysoką grupą ryzyka są dzieci, które również mogą cierpieć na zapalenie stawów bądź podrażnienia oczu i skóry.
Co więcej, pleśń i grzyb może mieć wpływ na zmniejszenie koncentracji, problemy ze snem, czy nawet z utrzymaniem równowagi. Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać, gdyż wdychanie oparów z pleśni może doprowadzić do uszkodzeń płodu. Osoby ze słabą odpornością z kolei są narażone na martwicę wątroby lub uszkodzenie nerek.
Możemy sobie nie zdawać sprawy, że pojawiające się od dłuższego czasu problemy zdrowotne mogą być spowodowane właśnie przez wysoką wilgotność w naszym mieszkaniu. Ważne jest więc szybkie wskazanie przyczyny takiego stanu rzeczy, po czym podjęcie odpowiednich kroków.
Usuwanie wilgoci – jak to zrobić
Jeżeli widzimy pleśń na ścianach lub suficie, należy się go jak najszybciej pozbyć. Istnieją na rynku specjalne preparaty, które usuną tego typu zanieczyszczenia. Może się jednak zdarzyć, że będzie to krótkotrwały efekt i grzyb wróci. W tym przypadku trzeba pomyśleć o zmniejszeniu poziomu wilgoci w powietrzu. Oprócz częstszej wentylacji potrzebne będą osuszacze powietrza, które można uzyskać wynajmując do tego specjalistyczną firmę.