Grzyb w domu stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Jego obecność negatywnie wpływa na stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie. Im dłużej przebywamy w zagrzybionych pomieszczeniach, tym większe ryzyko dolegliwości układu oddechowego oraz alergii. Wiele osób może mieć problem z przewlekłym katarem czy astmą oskrzelową. Oprócz tego, często pojawiają się nudności i bóle głowy oraz ogólne złe samopoczucie. Chcąc zapobiec pogarszaniu się stanu zdrowia, należy najszybciej jak to możliwe przeprowadzić odgrzybianie. Z jakich metod można skorzystać?
Skąd bierze się grzyb?
Wykwity są najbardziej widoczne w okresie jesienno-zimowym, niemniej jednak grzyb może pojawić się także w okresie letnim. Niestety, w wielu przypadkach jest on bardzo trudny do zlokalizowania, przez co ma możliwość swobodnego rozwijania się, a w efekcie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto też pamiętać, że zanim zabierzemy się za odgrzybianie, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny wykwitów. W przeciwnym wypadku będą one powracać i cały proces trzeba powtarzać. Bardzo często przyczyną wykwitów jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza i nadmierna wilgoć. Może to wynikać np. z dziurawego dachu, nieszczelnej posadzki lub naruszonej konstrukcji budynku. Innym razem przyczyną jest pęknięta rura, czyli nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna.
W jaki sposób można pozbyć się grzyba?
Jeśli zależy nam na skutecznym odgrzybianiu, tego typu czynności warto zlecić profesjonalnej firmie. Ważne jest kompleksowe działanie, co wiąże się z koniecznością usunięcia nie tylko widocznej warstwy wykwitów, ale również mikroorganizmów, które są ukryte. Osoby profesjonalnie świadczące takie usługi najpierw zajmują się diagnostyką. W ten sposób w dużej mierze zmniejsza się ryzyko nawrotu problemu. Kolejną czynnością są pomiary wilgotności, dzięki którym można się dowiedzieć czy konieczne jest obniżenie wilgoci w pomieszczeniu. W niektórych sytuacjach niezbędne może być osuszanie ścian. Podczas usuwania grzyba konieczne jest pozbycie się czynników, które sprzyjają rozwojowi wykwitów. Jeśli chodzi o wybór konkretnej metody, wiele zależy od miejsca występowania mikroorganizmów, przeznaczenia pomieszczenia, nasilenia problemu i dostępności przestrzeni. Z jakimi sposobami można się spotkać?
- Najczęściej wykorzystywaną metodą jest naniesienie na powierzchnię specjalnego środka mającego na celu odgrzybianie. Preparat można zaaplikować bezpośrednio na ścianę lub zastosować specjalne urządzenia emitujące mgiełkę.
- W bardzo poważnych sytuacjach, gdy grzyb wniknie w strukturę muru, jedyną opcją na jego pozbycie się jest nawiercenie otworów. Następnym krokiem jest wstrzyknięcie do środka preparatu grzybobójczego.
- Kolejna metoda polega na obniżeniu wilgotności powietrza, co wpływa na wyschnięcie dorosłych osobników. Z drugiej strony, nowe organizmy również nie mają możliwości rozwoju. Aby obniżyć wilgotność powietrza wykorzystuje się gorące powietrze.
Oprócz wyżej opisach opcji, odgrzybianie może zostać przeprowadzone za pomocą gazowania. Jest to bardzo dobra metoda ze względu na to, iż gaz jest w stanie zwalczyć także lotne zarodniki. W bardzo skrajnych sytuacjach konieczne będzie przeprowadzenie remontu, częściowego lub kapitalnego. Należy zaznaczyć, że tylko kompleksowe podejście pozwoli całkowicie pozbyć się problemu raz na zawsze. Z tego względu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców.