Sposoby na osuszanie mieszkań z wilgoci

mieszkanie

Poziom wilgotności w mieszkaniu nie powinien być wyższy niż 30%. Są jednak sytuacje, kiedy norma zostanie przekroczona – niekoniecznie z naszej winy. Zawilgocenie może napotkać zarówno starszy, jak i nowoczesny budynek. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z wysoką wilgocią w domu? I jak się jej pozbyć?

Wilgoć w domu – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania wilgoci. Najbardziej oczywistą jest zalanie z powodu powodzi, lub z winy sąsiada (np. w wyniku awarii wodociągowej). Głównymi przyczynami są jednak błędy w hydroizolacji, uszkodzenie warstw izolacji, czy błędna wentylacja. Warto zaznaczyć, że równie często wysoki poziom wilgotności wynika z błędów popełnionych podczas budowy obiektu – jest to najbardziej problematyczny powód, gdyż w jego rozwiązaniu (i zlokalizowaniu) czeka wiele prac remontowych.

Problem z wilgocią jest szczególnie powszechny podczas sezonu grzewczego, kiedy mamy ciepło w domach, a rzadko w nim wietrzymy, przez co nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Wilgoć w domu – jak rozpoznać

Wilgotne ściany charakteryzują się mokrymi plamami i zaciekami. Mur jest bardzo chłonnym materiałem, zwłaszcza ceramika, keramzyt i gazobeton. Beton z kolei jest mniej chłonny, ale może zamoknąć pod wpływem długotrwałego działania wody. Przez wysoką wilgoć na ścianach może się łuszczyć farba, pękać tynk czy odklejać tapeta. Pleśń zdradza swoją obecność w postaci ciemnych plam – oznacza to, że mamy do czynienia z permanentnym zawilgoceniem. Razem z pleśnią może występować zapach stęchlizny.

Jak sprawdzić dokładny poziom zawilgocenia? Potrzebne jest do tego narzędzie zwanym wilgotnościomierzem. Można je kupić, wypożyczyć lub zlecić do tego firmę zewnętrzną, jak nasza. Jeżeli poziom przekroczył minimum 8%, należy zabrać się za osuszanie mieszkania.

Osuszacze powietrza – sprawdzona metoda na wilgoć

Osuszacze powietrza są aktualnie najbardziej sprawdzonym narzędziem w walce z wysoką wilgotnością. Są to nieduże urządzenia, do tego dość łatwe w obsłudze. Istnieją dwa rodzaje osuszaczy: kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwsze w nich zasysają wilgotne powietrze, po czym schładzają w swoim parowniku, powodując skraplanie się wody. Nagromadzona woda wypełnia zbiornik, którego należy opróżniać regularnie. Istnieją też droższe modele, które są połączone z kanalizacją, do której wprowadzają nagromadzoną wodę. Posiadają również funkcję ogrzewania, która pomaga w wysychaniu ścian.

Osuszacze adsorpcyjne z kolei zasysają wilgotne powietrze, które ląduje w absorberze. Zadaniem absorbera jest odbieranie wody z powietrza. Dla jak największej efektywności należy zasłonić wszystkie szpary i przegrody w osuszanym pomieszczeniu folią. Dopiero wtedy wkłada się rurę między folią, a ścianą.

W zależności od wielkości problemu, można wynająć odpowiedni osuszacz, lub zlecić cały proces profesjonalnej firmie od osuszania. Zachęcamy do kontaktu z Suchym Domem – dysponujemy profesjonalnym sprzętem, który skutecznie usunie pleśń i wilgoć z mieszkania. Pomagamy zarówno po powodziach i zalaniach, jak i w przypadku błędów hydroizolacji.