Prawidłowa wilgotność powietrza w domach i mieszkaniach mierzona w temperaturze od 20℃ do 22℃ zawiera się w zakresie od 40% do 60%. Znaczne odchylenie od tych wartości niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a nawet zdrowie mieszkańców. W przypadku zbyt dużej wilgotności utrzymującej się w mieszkaniu przez długi czas mogą pojawiać się dodatkowe konsekwencje. Jak rozpoznać pierwsze objawy takiego stanu rzeczy? Jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt wysoka wilgotność powietrza i wreszcie kiedy warto zdecydować się na wynajem osuszaczy?
Najczęstsze objawy zbyt wysokiej wilgotności w mieszkaniu
Na początku warto podkreślić, że wilgotność powietrza pomiędzy 40% a 60% jest odpowiednia nie tylko dla człowieka, ale również korzystnie wpływa na budynek i elementy wyposażenia.
- Pierwszym, często bagatelizowanym symptomem świadczącym o zbyt wysokiej wilgotności powietrza jest skraplanie się pary zarówno na szybie, jak i ramie okna. Niestety w dłuższej perspektywie czasu taka sytuacja prowadzi do wykwitów pleśni. Na początku są to niewielkie czarne punkty, które łatwo pomylić z zabrudzeniem. Po krótkim czasie stają się coraz większe i obejmują nowe obszary. Pleśń negatywnie oddziaływuje zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie domowników. Dodatkowo, może być źródłem nieprzyjemnego zapachu, który często obejmuje całe mieszkanie.
- Kolejnym częstym objawem występującym w pomieszczeniach, w których panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza jest uszkodzenie sufitu i ścian. Odpadająca farba lub wybrzuszenia to najczęściej spotykane symptomy. Niestety temu zjawisku często towarzyszy rozwój pleśni. Warto zaznaczyć, że może ona rozwijać się m.in. pod tapetą lub farbą. Wówczas w danym pomieszczeniu wyczuwa się specyficzny zapach.
Pozostałe symptomy dużej wilgotności w mieszkaniach
Gdy wilgotność powietrza znacząco przekracza 60% i utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do pojawienia się pleśni na meblach. W takich przypadkach zapach stęchlizny nie znika nawet podczas wietrzenia mieszkania.
- Łazienka jest kolejnym miejscem, w którym można zaobserwować objawy zbyt wysokiego poziomu wilgotności w powietrzu. Pojawiające się ciemne wykwity m.in. na fugach szybko się rozrastają i zajmują coraz większe obszary.
Jak z tym walczyć? Pierwszą i najważniejszą kwestią jest znalezienie przyczyny (może ich być kilka) takiego stanu rzeczy. Im szybciej zareagujemy, tym czas oraz koszty związane z przywróceniem prawidłowej wilgotności w mieszkaniu będą mniejsze. Następnie należy wykonać niezbędne prace remontowe. Ich zakres jest ściśle uzależniony od rodzaju szkód jakie wyrządziła m.in. pleśń. Niekiedy wystarczy użycie środka przeciw pleśni. Niestety w wielu przypadkach konieczne będzie skucie tynku.
Wynajem osuszaczy – najważniejsze informacje
Aby szybko i efektywnie osuszyć podłogę, ściany i sufit warto skorzystać z usług firmy oferującej wynajem osuszaczy. To wydajne urządzenia, które obniżają wilgotność powietrza do prawidłowego poziomu, bez względu na panującą pogodę. Urządzenia tego typu wyróżniają się prostą i intuicyjna obsługą. Wystarczy ustawić je na środku pomieszczenia, zamknąć szczelnie okna oraz drzwi i czekać na efekty. Czas potrzebny na osuszenie mieszkania jest uzależniony m.in. od panującej temperatury oraz stopnia zawilgocenia ścian, sufitów i podłogi. Firmy oferujące wynajem osuszaczy zajmują się również transportem urządzeń, a także precyzyjnymi pomiarami wilgotności ścian i posadzek. Specjalistyczna aparatura umożliwia nie tylko dokładne ustalenie przyczyny zbyt wysokiej wilgotności, ale jednocześnie szczegółowe zaplanowanie czasu potrzebnego na osuszenie mieszkania.